Česky
Jusda Insights Otočte směr světového byznysu

Otočte směr světového byznysu

Z Asie do Evropy - převládající směr eurasijského obchodu. Čína je přední světový exportér a zboží a služby vyvezené na „starý kontinent“ v roce 2016 představovaly 371 miliard eur. Evropský vývoz do Číny dosáhl 207 miliard eur. Ale jak Číňané bohatnou, roste i jejich kupní síla společně s poptávkou po originálních evropských značkách a produktech. Všímáme si tohoto rostoucího trendu a jsme připraveni podpořit novou kapitolu eurasijského obchodování.

Velká část zboží, které se prodává celosvětově, se dnes vyrábí v Číně nebo v Asii obecně. Z pohledu logistiky a přepravy je ideální chopit se příležitosti nevyváženého toku zboží mezi Západem a Východem. Společnost JUSDA si klade za cíl tuto příležitost využít a pobídnout evropské společnosti, aby maximalizovaly svůj exportní potenciál tím, že jim nabídne jedinečná logistická řešení a plnohodnotné služby v Číně a Asii.

Tím by vznikl obousměrný proud zboží, který by umožnil výrobcům zavést účinnější a udržitelnější T&L řešení. Celý koncept je úzce spjat s tzv. Iniciativou pásu a cesty (Belt & Road Initiative, BRI), která se zaměřuje na oživení staré silniční silnice spojující Čínu, Střední východ a Evropu. JUSDA spolupracuje s BRI jako jedním ze svých původních obchodních partnerů se silnou odborností zejména v oblasti železniční dopravy.Iniciativa pásu a cesty (BRI) byla navržena proto, aby rozšířila řádný volný tok ekonomických faktorů a efektivní přidělování zdrojů. Jejím cílem je další integrace trhů a vytváření rámců regionální hospodářské spolupráce. (mapa: beltandroad.hktdc.com)

Jak tento směr otočit?

JUSDA Europe má představu o zcela nové úrovni řešení dodavatelského řetězce. Ve skutečnosti tento koncept překračuje tradiční model známý již desetiletí. Tradičně je výrobce, po kterém následuje řada velkoobchodníků, maloobchodních distributorů a konečně - zákazník. Vypuštěním některých článků chceme tento proces zhustit, čímž výrazně zkrátíme cestu výrobků.

To lze provést oběma směry pomocí e-commerce - logičtějším spojením zákazníků s výrobci. Aktivně vyvíjíme online platformu, která umožní přímý nákup spotů mezi napřímo propojenými prodejci a kupujícími,“ vysvětluje Miroslav Zajac , Business Development Manager, JUSDA Europe.

Marketingové a e-commerce platformy zprostředkují počáteční fáze partnerství mezi zákazníkem a dodavatelem. Jednou z nich je čínský zákazník poptávající evropské zboží, druhý je dodavatel ochoten vyvážet do Číny. Na úspěšné cestě existuje řada kroků, od výroby zboží, např. v Česku, až do konečného prodeje v Číně. JUSDA Europe dá dohromady kompletní tým podpory, který ulehčí proces vyhledávání správných partnerů, nastavení obchodních modelů, certifikace produktů, celního zastoupení nebo optimální návrh, řízení a provedení dodavatelského řetězce.

Kdy začneme? Právě teď pracujeme na pilotním případu. Jeden čínský zákazník nás požádal, abychom mu pomohli najít evropského výrobce sušeného mléka. Vybrali jsme možné dodavatele, zajistili certifikaci výrobků pro čínský trh, překonali všechny přeshraniční a dovozní požadavky a poslali do Číny první vzorky. Budeme navrhovat optimální dodavatelský řetězec, abychom první kontejnery dostali do Číny počátkem roku 2018. Pokud vše půjde podle očekávání, bavíme se o nákladním vlaku, který bude jezdit pravidelně. Nicméně se zatím stále nacházíme ve fázi příprav,“ dodává Miroslav Zajac.


Dostat se k rychle rostoucím spotřebitelským trhům není snadné. Díky našim rozsáhlým znalostem distribučních sítí a T&L praktik v Číně se evropští výrobci mohou vyvarovat mnoha rizik.

(foto: Adi Constantin, Shanghai)

Jak integrovat Čínu do svého globálního dodavatelského řetězce?

Ačkoli mnoho obchodních plánů počítá s čínskými a asijskými spotřebitelskými trhy, poměrně malý počet firem zatím integroval své globální dodavatelské řetězce, aby využily této příležitosti. Aby podniky fungovaly úspěšně na obou kontinentech, je potřeba zkombinovat obě role, zaměření na zásobování a zaměření na prodeje. Je nutné stát se efektivním integrátorem globálního dodavatelského řetězce a dostat se do stavu, kdy oba výrobní a prodejní čínské trhy jsou integrované, vzájemně optimalizované a globálně využité“. Jak podrobněji popsal Ronald Haddock ve své práci Integrace Číny do vašeho globálního dodavatelského řetězce: Jedná se o elitní skupinu společností; často se jedná o menší nebo střední firmy, které musely nutně přijmout integrovaný přístup od svého prvního dne podnikání v Číně a zahájily řadu doplňujících iniciativ, které společně mají dopad na celou firmu, který by představenstva některých větších organizací mohla považovat za riskantní..“

Pro většinu výrobců je nereálné stanovit takovou úroveň integrace bez pomoci zvenčí. Velmi málo firem se může stát součástí elitní skupiny společností“ a většina bude záviset na zkušených a znalých partnerech. Budou hledat profesionály z oboru dodavatelských řetězců s širokými znalostmi čínského trhu, který je známý svou specifickou obchodní kulturou a obrovským potenciálem.

JUSDA Europe je integrátor globálního dodavatelského řetězce s evropským sídlem v České republice, navrhuje a řídí dodavatelské řetězce a integrovaná T&L řešení pro globální značky po celém světě. Během téměř dvou desetiletí spolupráce s firmou Foxconn se společnost JUSDA stala skutečným odborníkem v oblasti dodavatelského řetězce. S kořeny v Číně, kde společnost JUSDA International poskytuje služby více než 10 000 zákazníků provozováním 48 distribučních center pokrývajících více než 600 vnitrozemských čínských měst, JUSDA Europe získala hluboké znalosti o této zemi a její složité infrastruktuře. Společně se svou polohou uprostřed Evropy a odbornými znalostmi má společnost JUSDA Europe ty správné předpoklady podílet se na nové kapitole eurasijského obchodu a otevřít východní cestu pro expanzi evropských firem.

autor: Miroslav Zajac, Business Development Manager, JUSDA Europe

Diskuze

Zajímá vás víc? Přečtěte si insights a novinky:

Získejte nabídku

Vyplňte tento formulář a my se vám obratem ozveme.

JUSDA © 2019 JUSDA Europe. Vytvořeno v Beneš & Michl